Historia Bystrzycy Kłodzkiej

Najstarsze dokumenty, które mówią cokolwiek o Bystrzycy Kłodzkiej, pochodzą z początku IV wieku. Wiadomo jednak, że ślady działalności pierwszej ludności w tym miejscu są starsze. Mówią o tym wszelkie niepisane źródła historyczne. Odnaleziono w tym miejscu urny z cmentarza popielcowego, które są charakterystyczne dla dawnej kultury łużyckiej. Urny te zostały odnalezione w XIX wieku. Ciekawe było również inne wykopalisko, bowiem w okolicach Bystrzycy odnaleziono denary, które należały do cesarzy Trajana i Wespazjana. Są one dowodem tego, że w tym miejscu biegł szlak z Cesarstwa Rzymskiego do brzegów Morza Bałtyckiego.

Tereny dzisiejszej Kotliny Kłodzkiej w średniowieczu były częstym sporem miedzy Polską, a Czechami. Długotrwały pokój i podział Śląska, w wyniku którego ziemia kłodzka przypadła Czechom przyniósł tak zwany układ kłodzki zawarty w 1137 roku. W roku 1253 na terenie Bystrzycy Kłodzkiej funkcjonowała osada, ale dokumenty mówią, iż nie miała ona statusu miasta królewskiego. Brak praw miejskich był źródłem długotrwałego konfliktu między mieszkańcami ziemi kłodzkiej i bystrzyckiej. Waśnie te odnotowały swój kres dzięki czeskiemu królowi. Z 4 lipca 1319 roku wywodzi się dokument, który jest jednym z najważniejszych w historii Bystrzycy Kłodzkiej. Miejscowości tej nadano różne dobra i prawa: prawo sądownictwa, prawo rybołówstwa, prawo ptasznictwa, a także inne nie mniej znaczące. Król postanowił zaliczyć również kilka miesięcy później Bystrzycę w poczet miast królewskich, przez co stała się niezależna od władz Kłodzka. Herb korony prezentował się bardzo dostojnie, bowiem widniał na nim srebrny lub biały lew z rozdwojonym ogonem, który został umieszczony na srebrnym tle. Ukoronowany on był złotą koroną, zaś stał na tylnych łapach. Obszar miasta liczył około 5 ha, zaś ograniczony był miejskimi murami. Przybrał owalny kształt o długościach osi 200 i 300 metrów. Mury miejskie liczyły trzy bramy: Wyszecką, Wodną i Kłodzką. Zabudowa Bystrzycy wyglądała podobnie jak w większości ówczesnych miast, a mianowicie była drewniana lub szachulcowa. Najliczniejsze konflikty między wójtem a radą miejską wybuchły w XIV wieku. Spory te dotyczyły przeważnie kompetencji rady miejskiej, zaś rozstrzygane były przez króla lub starostwo w Kłodzku, które pełniło zwierzchnictwo.

Bystrzyca Kłodzka ma wiele do zaoferowania turystom. Osoby lubiące historię na pewno nie będą się tutaj nudzić. Wybierając kwaterę w Bystrzycy Kłodzkiej mamy do dyspozycji szeroko rozbudowaną bazę noclegową i infrastrukturę gastronomiczną. Każdy na pewno znajdzie tutaj miejsce odpowiednie dla siebie.

One thought on “Historia Bystrzycy Kłodzkiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *