Kruklanki – warto je poznać

Kruklanki to jedna z najciekawszych wsi położonych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Wioska leży nad jeziorem Gołdopiwo i nad rzeką Sapiną. Otacza ją Puszcza Borecka, w której jest Rezerwat Borki. Puszcza ta zachowała w sobie pamięć po lasach pierwotnych. Żyją w niej żubry – częściowo w zagrodach (można je podziwiać z platformy widokowej) i częściowo na wolności – zwierzęta te są symbolem gminy Kruklanki. Historia mówi, że w lasach było ich pełno jeszcze w XVIII wieku, po czym za sprawą człowieka zaczęły wymierać. Obserwując walkę Białowieży o uratowanie tego ginącego gatunku, podjęto się podobnych działań, przy czym nastąpiło to po II wojnie światowej. Żubry z tej okolicy mają w sobie białowieskie pochodzenie. Ambicją jest, by w Puszczy Boreckiej żyło drugie pod względem liczebności stado żubrów w Polsce. W tej puszczy żyją też inne gatunki zwierząt – są to rysie, dziki, jelenie, jenoty, a nawet wilki. Knieja stała się ostoją dla ptaków. Nikogo nie powinien zdziwić widok bociana czarnego.

Kamień węgielny pod osadę

Osada powstała w I połowie XVI wieku, dzięki działaniu Jana Bębelnika, który na wieś przeznaczył 60 włók. Osadnicy byli Polakami i Litwinami, którzy w zamian za osiedlenie się otrzymali 6 lat wolnizny. 30 lat po założeniu wsi powstał tutaj kościół ewangelicki. Jego konstrukcja przetrwała do czasów współczesnych w doskonałym stanie, przy czym był to efekt przebudowy i remontów – kościół nigdy nie był pozostawiony na pastwę losu. Rok po zakończeniu II wojny światowej został przekształcony na kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Można w nim zauważyć mieszankę stylów – jest to połączenie gotyku z barokiem. Na 25-metrowej wieży kościelnej znajdują się oryginalne dzwony z XVII wieku. Przy kościele znajduje się bardzo stary cmentarz, swoista kronika rodów żyjących niegdyś w Kruklankach.

Czas w Kruklankach płynie wolniej

Rzeczywiście pobyt w Kruklankach odbywa się na zwolnionych obrotach. Świat tutaj nie pędzi, za niczym nie gna – bardzo łatwo jest wejść przyjezdnym w rytm Kruklanek i cieszyć się kontaktem z urodą Mazur. Lokalna baza noclegowa jest bardzo gościnna i rodzina {sprawdź na: meteor-turystyka.pl}. Noclegi w Kruklankach to wchodzenie w fazę głębokiego relaksu. Wieś jest tak urocza, że nie chce się z niej wyjeżdżać – dlatego też wiele ludzi bardzo chętnie wraca tu o różnych porach roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *