Wątek religijny w Żywcu

Żywiec wydaje się idealnym miejscem na spędzenie urlopu. Noclegi w Żywcu nie są wysokie, a obiekty w mieście piękne, interesujące i z fascynującą historią (porównać można na: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,zywiec,0.html). Często decydujemy się odwiedzać inne kraje, co oczywiście jest wspaniałe, ale warto czasem przypomnieć sobie, że u nas, w Polsce, też są przepiękne miejsca, w których jeszcze nie byliśmy, a które warto zobaczyć. Żywiec z pewnością można takim nazwać.

Przy ulicy Zamkowej znajduje się Kościół katedralny, który został wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku, w stylu gotyckim. Później był rozbudowywany przez rodzinę Komorowskich. W czasie remontu wzniesiono wieżę, która uległa dwukrotnemu spaleniu po uderzeniu pioruna. Efektem tego pożaru było zniszczenie Kościoła, który został odbudowany dzięki nakładowi środków rodziny Wielopolskich. Wtedy zyskał on wystrój barokowy, a nie tak jak pierwotnie, gotycki. Niezwykle ważnym dla tego Kościoła wydarzeniem było to, iż w 1992 roku papież Jan Paweł II wyniósł go do rangi Konkatedry, diecezji bielsko – żywieckiej. Obiekt ten jest piękny. Oczywiście to miejsce cotygodniowych spotkań z Bogiem dla osób wierzących, jednakże nawet ateiści będą zainteresowani tym Kościołem, ze względu na jego niezwykłą urodę i burzliwą historię.

Kontynuując wątek religijny w tym malowniczym mieście, turystom odwiedzającym je może się wydać interesujący Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów, który nie znajduje się co prawda w Żywcu (więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywiec), ale nieopodal, bo w Korbielowie. Jest to młoda parafia, założona niedawno, w 1993 roku. Mimo młodego wieku, Kościół ten może się wydać interesujący ze względu na swój wygląd. Może i nie ma jeszcze niezwykłej historii ani tradycji, ale jest bezwzględnie ładny i ma pewien klimat. Mimo, że wielu ludziom Żywiec przywodzi na myśl piwo, to (choć fakt ten nie jest pominięty, można wybrać się do Muzeum Browaru) w mieście, a także jego wcale niezbyt odległych okolicach, można odwiedzić Kościoły, które są interesującymi obiektami nie tylko dla osób wierzących. Niewierzących z pewnością zainteresuje styl w jakim zostały wybudowane te obiekty, zwłaszcza w przypadku Kościoła katedralnego, znajdującego się bezpośrednio w Żywcu. Warto skorzystać z oferowanych przez to miasto atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *